
11 híres vendég, 11 titkos sztori a novemberben bezáró Gellért szálló falai közül
Államelnökök, világhírű művészek, színészek, vallási vezetők egymásnak adták a kilincset a 1918-ban nyitott legendás Gellért szállóban. Volt, aki egy limonádé miatt szokott oda, más egy apró malőr folytán 3 évig élvezte a dunai panorámát.
A Gellért szálló 1918 szeptemberi megnyitása után szinte az első pillanattól a legelőkelőbb budapesti szállodák közé tartozott. Ennek megfelelően híres vendégek sora adta egymásnak a kilincset. Az illusztris névsorból szemezgetünk most, a 11 név mindegyikéhez egy érdekes történet is tartozik.
Dalai láma
Fotó: commons.wikimedia.org
1992. júliusában töltött el egy kis időt Budapesten, illetve a Gellért falai között. Sok vendéget fogadott helyben, ott kapta meg emléktárgyként a lebontott vasfüggöny, vagyis a Kelet- és Nyugat-Európát elválasztó kerítés egy darabját is.
Habsburg Ottó
Fotó: commons.wikimedia.org
Az utolsó Habsburg-trónörökös, aki soha nem léphetett már trónra. Aktívan kísérte az 1989-es kelet-európai változásokat, abban az évben Budapestre látogatott. Egy interjúban elmondta, választása azért esett a Gellértre, mert tudomása szerint akkoriban egyedül ez a hotel állt magyar vezetés alatt. Olyan jól érezte magát, hogy törzshelyévé vált, két gyermeke is a szállóban tartotta esküvőjét, őt magát pedig később a Gellértnek otthont adó 11. kerület díszpolgárává választották.
Horthy Miklós
Fotó: commons.wikimedia.org
A későbbi kormányzó 1919. november 16-án lovagolt be Budapestre ama bizonyos fehér lovon a Nemzeti Hadsereg élén. A Body Tivadar polgármester a Gellért téren fogadta Horthyt, aki aztán ott szállt meg családjával (a fotó is ott készült). A jól hangzó, ám a valóságot nélkülöző legenda szerint első emeleti lakosztályukba is lóháton ment fel. Eredetileg két hétre tervezték tartózkodásukat, ám végül egészen 1920. március 1-ig, kormányzóvá választásáig vették igénybe a Gellért vendégszeretetét, akkor költöztek át a Budai várpalotába.
I. Julianna holland királynő
Fotó: commons.wikimedia.org
1936-ban még hercegnőként édesanyjával vendégeskedett a Gellértben, és annyira beleszeretett a dunai panorámába, hogy egy évvel később újdonsült férjével, Bernhard herceggel is ugyanott töltötte a mézesheteket. A korabeli beszámolók szerint inkognitóban érkeztek és végig igyekeztek észrevétlenek maradni, ugyanazt a menüt ették például ebédre, mint a többi szállóvendég, a vacsorát pedig a szobájukba visszavonulva fogyasztották el.
Károlyi Mihály
Fotó: commons.wikimedia.org
Az első magyar köztársasági elnök 1919-ben megkezdett emigrációja után 1946 májusában térhetett haza, ő is a Gellértet választotta lakhelyéül. Ablaka hátrafelé, a Gellérthegyre nézett.
Mark Webber
Fotó: commons.wikimedia.org
Az ausztrál ex-formula-1 pilóta 2002-ben vett részt első alkalommal a Magyar Nagydíjon, ebben az évben csapatával együtt a Gellért szállóban lakott. Egyszer kiment sétálni a városba, de annyira eltévedt, hogy állítása szerint bejárta szinte az egész várost.
Páger Antal
Fotó: commons.wikimedia.org
A színészlegendát 1956-ban győzte meg az akkori vezetés, hogy térjen haza Argentínából. Cserébe Páger Többek között azt kérte, hogy amíg nem költözhet be az állami pénzen felújítandó villájába, addig állják a Gellértben a számláját. A ceh végül elég nagy lett, ugyanis három évig kellett ott vendégeskednie a feleségével.
Richard Nixon
Fotó: www.goodfreephotos.com
1963-ban június 16-án, az USA egykori alelnökeként és leendő elnökeként, de akkor éppen praktizáló ügyvédként érkezett három éjszakára Budapestre és a Gellértben szállt meg. Távozásakor ezt írta a vendégkönyvbe: „Üdvözlet a Gellért Szállónak, amelynek udvarias, szorgalmas és barátságos személyzete hozzájárult, hogy budapesti tartózkodásunk oly kellemes legyen." Valószínűleg nem csak kötelező udvariassági kör volt ez a részéről, mert amikor 1989-ben újra a magyar fővárosban járt, megint a budai szállodát választotta. Rövid második tartózkodásra alatt egyszer étkezett ott, lazacot, libamájat, libasültet, narancsszuflét evett, badacsonyi kéknyelűt és balatonboglári cabernet sauvignont ivott.
Turay Ida
Fotó: en.wikipedia.org / Fortepan
A színésznő és férje, Békeffy István szállodáról szállodára élték életüket. Első „lakásuk" a Gresham Palota volt, miután Békeffy nagybátyja működött ott igazgatóként. A második világháború után tették át székhelyüket a Gellértbe, 1956-os emigrálásukig laktak ott.
Yehudi Menuhin
Fotó: commons.wikimedia.org
A világhírű hegedűművész és karmestere 1946-ban adott először koncertet Budapesten. Amikor indult a koncetre, a Gellért főportása egy termosz jeges limonádét tett a kocsijába, hogy a mesternek legyen mit innia a szünetben. Menuhin nem felejtette el a kis figyelmességet, visszajáró, bőkezű vendége maradt a későbbiekben is a szállodának.
Zwack Péter
Fotó: commons.wikimedia.org
Gyakorlatilag haláláig a Gellért kávézójának törzsvendége volt, minden délután öt órakor ugyanannál az asztalnál egy kávé mellett végigolvasta a magyar és a külföldi újságokat.