
Több komoly problémára utalhat, ha töredezettek a körmeid
Gyengék és töredezettek a körmeid? A jelenség hátterében több probléma állhat, de ne aggódj, mert most segítünk a megoldásban.
Hajlamosak vagyunk természetesnek venni, hogy a körmeink egészségesek, ám sajnos gyorsan romolhat az állapotuk. Ebben az esetben a pánik helyett érdemes végiggondolni, vajon mit is szeretne a szervezeted üzenni neked. A healthline cikkéből derült ki számunkra, hogy sok esetben vitaminhiány vezet a körmök elgyengüléséhez, amit szerencsére könnyen lehet orvosolni. Mutatjuk, hogyan!
Olvasd el ezt is! A vörösbor 8 hatása az egészségre - Vince
1. Biotin
Fotó: Rajesh Kavasseri / Unsplash
A biotin egy B-komplex vitamin (szokták B7-vitaminnak, R-koenzimnek és H-vitaminnak is nevezni). Elősegíti az egészséges sejtnövekedést és segíti a fehérjeépítő aminosavak anyagcseréjét, amik nélkülözhetetlenek a köröm növekedéséhez. A biotinban gazdag ételek (brokkoli, spenót, édesburgonya, karfiol, tojás, sajt) és étrend-kiegészítők erősítik a körmöket.
2. Vas
A vas a vörösvértestek fontos alkotóeleme, a vörösvértestek szállítják az oxigént mindenhova a szervezetben – beleértve a körmöket is. Vas nélkül tehát az oxigén nem jut el megfelelő mennyiségben a sejtekhez. A vashiány vagy a vérszegénység erőtlen és természetellenesen domború körmökhöz vezet. A szervezet hatékonyan veszi fel az állati eredetű élelmiszerekben, például a marha- és, csirkehúsban, halban és tojásban található vasat. A zöldségekből nehezebben szívódik fel, ám ha a vastartalmú táplálékot egy C-vitaminban gazdag étellel kombinálod, akkor javul a felszívódás mértéke. Fogyassz például narancsot és epret spenótsaláta mellé.
3. Magnézium
Fotó: Ella Olsson / Unsplash
A magnéziumnak nagyon fontos szerepe van a szervezetben lezajló fehérjeszintézisben, ami elengedhetetlen a körmök növekedéséhez. Az erős körmök eléréséhez érdemes magnéziumban gazdag teljes kiőrlésű gabonákat fogyasztanod. A sötétzöld leveles zöldségek, valamint a quinoa, a mandula, a kesudió, a földimogyoró, a szójabab és a feketebab szintén jó forrás.
4. Cink
Fotó: Dragne Marius / Unsplash
A gyors sejtépítéshez elengedhetetlen a szervezet folyamatos cinkellátása. A cinkhiány a körömlemez elgyengüléséhez és fehér foltok megjelenéséhez vezet. Az állati eredetű fehérjék, mint a marha- és a baromfihús, a hal és a tojás remek cinkforrás. Ezenfelül a szója, a csicseriborsó, a feketebab, a diófélék (például a mandula és a kesudió) és a magvak szintén magas cinktartalmúak.
5. C-vitamin
A C-vitamin nélkülözhetetlen a kollagén termeléséhez, a kollagén erősíti a szöveteket, a körmöket, a hajat és a fogakat. A C-vitamin hiánya éppen ezért törékeny körmökhöz, valamint lelassult körömnövekedéshez vezet. Ezt a vitamint a szervezet nem tudja előállítani, így érdemes citrusféléket, narancsot, epret és kivit fogyasztanod. Ami a zöldségeket illeti, ajánlott a paprikát, a paradicsomot és a zöld zöldségeket beépítened az étrendedbe.