
A 74 tonnás gödöllői csoda, amit egyszer mindenkinek ki kell próbálnia
Második generációs kolbászműhely működik Gödöllőn, Pap Krisztián tulajdonos egy rövid vendéglátós kitérő után visszatért a gyökerekhez és egy modern üzemben készíti a kolbászokat és szalámikat.
„1994-ben édesapámék megnyitották a kis őstermelői műhelyüket Pomázon, ahol 18 évesen, az érettségire készülve, hétvégente sokat segítettem. Innen indult minden” – kezdi a történetüket Pap Krisztián, a Pap Kolbászműhely tulajdonosa. „A főiskola után én a vendéglátásban kezdtem el dolgozni, először alkalmazottként, majd már cégeket építettem. De nagyon hiányzott a kétkezi munka és legfőképpen a kolbásztöltés. Ezért vásároltam 2015-ben egy telket Gödöllőn, ahol 1,5 év nagyon alapos tervezés és ugyanennyi építkezésre szánt idő után lekezdhettük a gyártást.”
Fotók: Csomor Alexander, Györkös Dávid
Emberléptékű, de modern
Egy 15 fős üzemben ritka, hogy a tulajdonos be tud vagy be akar állni kolbászt tölteni, Krisztiánéknál más a helyzet.
Tegnap töltöttem utoljára, de még többet szeretnék az üzemben lenni. Azért akarom ezt csinálni, mert szeretem ezt csinálni és az irodából menekülök
– meséli a tulajdonos. „Ez egyébként egy hagyományos technológián, de modern eszközökkel felszerelt üzem, melyben 400 négyzetméteren történik az effektív gyártás, a többi 130 négyzetméteren pedig a csomagolás zajlik és az irodák helyezkednek el.” Az egész üzem emberléptékű maradt, hiába dolgoznak fel évente 74 tonna húst. „Tudom, hogy egy nagy gyárnak ez kerekítési összeg, de ezen a kézműves-manufakturális szinten ez egy komoly szám. Mégis meg tudott maradni szerelemprojektnek.”
Fotók: Csomor Alexander, Györkös Dávid
Ízlés és kóstolás
Talán meglepően hangozhat egy kolbászműhely esetében, de mégis el kell mondanom: mi valóban csak húsból készítjük a termékeket. Sajnos ez nem minden kolbászra igaz a piacon
– mondja Krisztián. Mivel ismerem a termékeket kíváncsi vagyok hogyan lehet ilyen, kvázi kézműves termékeknél ennyire magas és kiegyensúlyozott minőséget hozni. „Nagyon fontos az ízlés. Ez részben a mi ízlésünk, részben pedig a fogyasztóké, mert mi hiába tartunk valamit jónak, ha arra senki nem kíváncsi. Folyamatosan kóstolunk, minden szériából, kísérletezünk, ez mindennapos dolog. És persze az alapanyagokat, a fűszereket is folyamatosan kóstoljuk, mert ez kicsit olyan mint a bor esetében, minden évjárat más." A minőség nem változhat, az ízvilág egy kicsit igen. De pont ettől izgalmasabb, mint a nagyüzemi termék. „Nem lehet egy természetes terméket mindig tökéletesen csinálni, de törekedni kell rá.” Krisztián még hozzáteszi, hogy bár közel 30 féle termékük van a szarvassonkától a szürkemarha-kolbászon át a kolbászkrémekig, neki van személyes kedvence. A disznóhúsból készült csípős kolbász és csípős szalámi.
Fotók: Csomor Alexander, Györkös Dávid