
Túl kicsi vagy túl nagy az étvágyad? Ez okozza a problémát!
Gyakran ingadozik az étvágyad? Néha csak egy tál salátát kívánsz, máskor pedig egy egész grill csirkét? Kiderítettük, hogy mi okozza ezt az étkezési problémát és a megoldást is megtaláltuk.
Nem gondoltuk volna, de a stressz nagy mértékben befolyásolhatja az étvágyunkat. Mint a cnet cikkéből kiderült, sok esetben a „folyamatos feszültség” vagy „tartós idegesség” okozza az evési zavarokat.
Olvasd el ezt is! A 10 legjobb étel a stressz gyors leküzdéséhez
Hogyan befolyásolja a stressz az étvágyat?
Fotó: Roman Samborskyi / Shutterstock
A stressz többféleképpen is hatással lehet az étvágyra.
A hirtelen kialakuló vagy súlyos stressz esetén kevésbé leszel éhes, legrosszabb esetben pedig teljesen étvágytalannak fogod érezni magad. Stresszhelyzetben a hipotalamusz (a központi idegrendszer része) egy olyan hormont szabadít fel, ami elnyomja az étvágyat. Amikor a tested harc vagy menekülés üzemmódba kapcsol, adrenalin szabadul fel, ez szintén az éhség ellen hat.
Fotó: Denny Müller / Unsplash
A hosszú távú stressz éppen ellenkező módon működik, ekkor a mellékvese egy kortizol nevű hormont szabadít fel, ami növeli az étvágyat. Ez az úgynevezett "stresszevéshez" (angolul: stress eating) vezet. Ami még rosszabb, hogy a kortizol azt is befolyásolja, hogy milyen ételt kívánsz meg.
Valószínű, hogy a magas zsír-, só-, és cukortartalmú egészségtelen harapnivalókra tudsz majd csak gondolni.
Fotó: Doucefleur / Shutterstock
Más, az étvágyhoz kapcsolódó hormonokra, köztük a ghrelinre, az inzulinra és a leptinre is hatással van a stressz. A ghrelin például „éhséghormonként” ismert, és akut vagy krónikus stressz hatására szabadul fel. Egy tanulmány kimutatta, hogy a stressz nagyobb hatással lehet a ghrelinre este, mint nappal, ami a késő esti falatozás iránti késztetést fokozza.
A stressz más módon is hatással van az étkezési szokásaidra. Aki feszült, általában nem alszik jól, a rossz minőségű alvás pedig kapcsolatba hozható a feldolgozott, vagyis egészségtelenebb élelmiszerek iránti fokozott sóvárgással, valamint a rendszertelen étvággyal.
De miért eszünk stresszhelyzetben? Mert a kedvenc csokis-kekszes fagyink elfogyasztásával elvonjuk a figyelmünket az igazi problémáról.
Egészségtelen a stresszevés?
Fotó: Kai Pilger / Unsplash
Lehet, hogy furcsán hangzik, de a stresszevés része az életnek.
Gondolj csak bele! Logikus, hogy szükséged van egy kis plusz "üzemanyagra", amikor szuper feszült vagy. A stressz ugyanis nem csak az elmédet, hanem a szervezetedet is megterheli, mivel sok energiát használsz el ilyenkor. Egy hosszú, fárasztó nap után például teljesen rendben van, hogy több kényelmi (házhoz rendelt vagy gyors-) étel után sóvárogsz. Ez a tested normális válasza a rövid távú stresszre.
Ha viszont a folyamatos stressz már felborítja az étkezési szokásaidat, az komolyabb mentális problémára is utalhat, így javasolt orvossal konzultálnod. Íme néhány jel, amire érdemes odafigyelned:
- Jelentős súlygyarapodás vagy csökkenés.
- Kontroll nélküli evés.
- Az étel megszállottja vagy.
- Nem élvezed az ételt.
- Túl fáradtnak érzed magad a napi tevékenységek elvégzéséhez.
- Úgy érzed, az étel, az evés az egyetlen megoldás.
Ha tehát a fenti tüneteket észleled, minél előbb látogass el egy specialistához.
- 7 szuper reggeli, amitől stresszmentesen indul a nap - Vince ›
- A 10 legjobb étel a stressz gyors leküzdéséhez - Vince ›
- A 6 legjobb vitamin és étrend-kiegészítő stressz ellen - Vince ›
- Ételek, amelyek megküzdenek a magas vérnyomással - Vince ›
- Veszélyes ételek, amiket jobb, ha ismersz - Vince ›
- Ezek az ételek használnak a magnéziumhiány ellen - Vince ›