
Visszajött az 50-es évek konyhai divatja, Katalin és Vilmos herceg is rajong érte
A falra kirakott dísztányérok és a hozzá tartozó masszív, fa bútorok a világban igazán az 1950-es, 60-as években jöttek divatba. 60 évvel később, úgy tűnik, visszatértek a konyhába, egyre több híresség sztár közösségi oldalán bukkannak fel: az Oscar-díjas Gwyneth Paltrow kaliforniai otthonától kezdve J.J. Martin amerikai sztárdizájner milánói lakásában szintén felbukkannak.
Gwyneth Paltrow otthona
Today AD is welcomed to Montecito by Gwyneth Paltrow for a tour of her peacefully luxurious family home. Paltrow first fell under the spell of Montecito duri...Olvasd el ezt is! Kate Middleton minden nap királyi lakomát eszik - mutatjuk a menüt!
És ha ez még nem lenne elég bizonyíték, bizony Kalatin hercegné és Vilmos herceg falán is találni porcelán tányérokat (lásd lent az Instagram posztot, ahol a beszélgetés alatt látszanak Vilmos herceg mögött a tányérok). A divatokban mindig felfedezhető egyfajta körforgás – igyekszik megfejteni a jelenség okát Marlen Kolmar a thekitchn.com-on megjelent cikkében. Ennek alátámasztására még egy 1952-es Courier-Journal cikket is előásott, a szerző már akkor arról beszél, hogy a tányérok visszatértek a falra.
Talán azért mentek ki a divatból, mert a falon koszosodtak, vagy mert mindenki elkezdte csinálni és ezért már nem volt menő
– idézi a 70 évvel ezelőtti cikket Kolmar.
Csak idő kérdése volt, hogy megjelenjenek újra a lakások falain, és már nem csak az étkezőben, hanem akár a fürdőszobában is – folytatja Kolmar –, hiszen a Z-generáció (1995 és 2009 között született) tagjai gyakorlatilag sportot űznek a régi trendek felmelegítéséből, ennek egyik ékes bizonyítéka a 10 éve újra divatba jött fonott kosár.
Még egy kiváltó okot vél felfedezni a szerző: a válságok idején megnő a gyűjtőszenvedély, az 1929-1933-as nagy gazdasági világválság idején az emberek többek között színes pohárkészleteket kezdtek felhalmozni. A karantén ideje alatt ráadásul ez sokaknak segített kapcsolatban maradni a külvilággal a különböző cserebere facebook-csoportok, online aukciós oldalak és bolhapiacok révén.
A gyűjtés vigaszt és rendszert hoz az életbe és nem engedi, hogy eluralkodjon az emberen a haszontalanság érzése. Ezt ráadásul kontroll alatt tudjuk tartani, nem úgy, mint a járványt
– magyarázza az idézett cikkben Shirley Mueller pszichiáter.
Hogy hova fut ki a divat és meddig fog tartani, azt egyelőre csak találgatni lehet. 50 évvel ezelőtt a New York Times mindenesetre ezt jövendölte a falitányérokkal kapcsolatban: „Talán szenvedéllyé válnak, művészetté biztosan nem.” Előfordulhat, hogy ugyanaz lesz a sorsa, mint legutóbb: amikor már túl mindennapossá válnak, akkor eltűnnek a süllyesztőben, hogy aztán 50 év múlva sokadszor visszatérjenek.
- Mi az a food design? Merkl Márta kutató elmagyarázta nekünk - Vince ›
- Gyümölcs faragás művészi szinten - fotók - Vince ›
- A Felix Kitchen and Barban múzeum nyílt és gulyásfagyit is kapni ... ›
- Chrissy Teigen végre képet mutatott az új szerzeményéről - Vince ›
- Különleges torta, amire még a nagymama terítője is felkerült - Vince ›