Ínycsiklandozó őszi sajtválogatás, amitől az esős napok is elviselhetőbbek lesznek
Egy olyan sajtválogatással készültünk neked, ami mesterien ínyenc és csábítóan őszi. Tökéletes esti borozásokhoz és baráti összejövetelekhez!
Ebben a cikkben olyan sajtkülönlegességeket gyűjtöttünk össze, amik megkoronázzák majd a borozgatós estéidet.
1. Félkemény sajt
A félkemény sajtok lehetnek a szupersztárjai a sajttálnak, mivel ezeket a típusokat mindig tökéletes szeletekre tudod felvágni. A legnépszerűbb fajták közé tartozik a gouda, az edámi, az emmentáli, a parmezán, a maasdam és gruyère. Ha hazai különlegességet (is) választanál, akkor próbáld ki a Kriskó Sajtműhely Kapista sajtját, amit 6 hétig érleltek fenyő deszkán. Kellemesen zamatos, telt, enyhén sós ízű, jól vágható, rugalmas, jól hajlítható, szájban szétomló textúrájú sajtról beszélünk. Kint szeretnél grillezni, ezért egy olyan sajtra van szükséged, ami a hőt is jól bírja? Akkor ne keress tovább, mert a Kobolya Grill sajt pont ilyen. Elkészítheted serpenyőben, grillrácson vagy grillapon is. Érdemes melegen tálalni salátával, de egy házi hamburgerben is igazi élményt nyújt.
2. Keménysajt
A kemény sajtokat hosszabb ideig érlelik, mint a lágy típusokat, ez gazdagabb ízt és hosszabb eltarthatóságot biztosít. A komplex és gyakran erős diós, vajas jegyekkel rendelkező kemény sajtok mélységet és ízt adnak a sajttálhoz. A kategória leghíresebb képviselő a parmigiano, a grana padano, a pecorino, a cheddar és bizonyos emmentáli sajtok. Összeállításunkból természetesen nem hiányozhat egy hazai kemény sajt, amit cseddározási eljárással készített szintén a Kriskó Sajtműhely.
3. Lágysajt
Krémes textúra, édeskés ízvilág és határozott utóíz. Főleg ezen tulajdonságai miatt imádjuk a lágysajtokat. A típus leggyakoribb fajtái a feta, a brie, a ricotta, a krémsajt, a kecskesajt, a camembert, a chevre, a roquefort és a gorgonzola. Mindezek a sajtok különleges, a már említett csípős krémességgel rendelkeznek, amit teljesen egyedivé és utánozhatatlanná teszi őket.
De még ezen a kategórián belül is akad egy igazi különlegesség.
Ez az ellenállhatatlanul krémes kecskesajt. Természetesen nemcsak a textúrája miatt egyedi, hanem azért is, mert a kecske teje több vitamint tartalmaz, és könnyebben emészthető, mint a tehéntej. Sőt, forralás nélkül is iható, és tejallergiát sem okoz. Ezenfelül a benne található kalcium, magnézium és foszfor aránya és felszívódási képessége az ember számára a legmegfelelőbb. A hazai Tebike Friss kecskesajt fűszeres és magyaros ízben is kipróbálható. Ha a szabadban fogsz lakmározni a sajttálról, akkor érdemes egy kissé keményebb állagú sajtot választanod. Ilyen például a Tebike Lajta sajt, ami szeletelt kiszerelésben is kapható, így neked már csak a tálra kell helyezned.
4. Krémsajt
Készen állsz egy igazi kulináris utazásra? Akkor próbáld ki a Tebike Tehén krémsajtját egy kis darab keksszel és a Sudár Birtok Enyhén csípős Paprikakrémjével. Ha nehezedre esik elengedi a nyarat, akkor kifejezetten kedvelni fogod ezt a friss, nyarat idéző paprikakrémet, ami 80 százalékban pritaminpaprika és 20 százalékban fűszerpaprika keveréke. A textúrák és ízek kombinációja egyszerűen magával ragadó.
Hogyan lehet szépen tálalni a sajtokat?
A finom kézműves sajtok szépsége önmagáért beszél, de az összképen rengeteget dobhat, ha egy sötétszürke palára vagy egy fa deszkára halmozod fel őket. Szintén fontos megjegyezni, hogy a sajttálaknak elengedhetetlen kísérői a gyümölcsök. Olyan sajtokhoz, mint például a cheddar vagy parmezán, tökéletesen passzol a füge. A krémes penészes sajtok (brie, camembert) aromái pedig a szőlővel harmonizálnak a legjobban.
Szerző: Dimashky-Korompai Tímea
Címlapfotó: Yulia Grigoryeva / Shutterstock