Magyar borokat párosítottak a koreai konyha emblematikus fogásaihoz
Amellett, hogy kulturális üzenete és küldetése van, izgalmas könyv született azok számára, akik új utakra lépnének a főzés terén. A Seoul Budapest című kiadvány mesél a koreai konyha sokszínűségéről, ismerteti klasszikus és manapság trendinek számító koreai fogások receptjeit és az ételekhez magyar borokat is ajánl.
Több mint kéttucatnyi koreai fogáshoz ajánlanak magyar borokat abban az új kiadványban, amit a budapesti Koreai Kulturális Központban mutattak be. A kiadvány három nyelven íródott (magyarul, koreaiul és angolul), szerzői dr. Csiba-Herczeg Ágnes Dip.WSET, borpiaci stratégiai szakértő és Taeyeon Kim séf, a koreai konyhaművészet szakértője, a The Kimchi Institute alapítója.
Egy példa a könyvből: a jangjorimhoz (szójaszószban párolt marhahús) például egri vagy szekszárdi bikavért javasolnak. Ugyanakkor az ajánlás szerint érdemes kipróbálni tokaji aszúval is, mert az aszú kiemeli a gyömbér és a csili izgalmas ízvilágát.
„A koreai és a magyar konyhát jobban megismerve, számos hasonlóságot fedezhetünk fel” – írják a szerzők. A hasonlóságok például a markáns ízek szeretete, a kiadós levesek gyakori fogyasztása és a szezonalitás fontossága. Mindkét kultúra nagyra értékeli a fokhagymát és a csilipaprikát, ezt a két hozzávalót alapelemként használják a főzésben.
A borajánlásokon kívül 28 koreai étel receptjét is megtaláljuk a könyvben, valamint a magyar borrégiók bemutatását és a koreai konyha alapjainak ismertetését.
A Seoul Budapest – Kultúrák találkozása ízeken és terroiron át című könyvben szó esik a tradicionális koreai alkoholos italokról is. Ezeket elsősorban rizsből, nurukból (vadélesztős erjesztőkultúra) és vízből készítik. A rizs feldolgozási módja, a nuruk típusa, az évszak, az erjesztési módszerek, valamint a hozzáadott összetevők alapján több mint ezer különböző készítési mód létezik.
Borítókép: Szmodits Balázs