Jobb, ha tudjuk: a magyarok egyik kedvenc csemegéje Kamerunból érkezik
Furcsa és hosszú utat tesz meg egyik népszerű élelmiszerünk.
Az Agroinform minapi cikke izgalmas áttekintést ad a globalizálódott élelmiszerpiacról. A fejlődés eredményeképpen ma már szinte minden évszakban minden gyümölcsöt és zöldséget meg tudunk vásárolni a boltokban. Hiszen mindig lesz olyan ország, ahol éppen terem például a paradicsom.
Mivel ehhez szoktunk hozzá, a felnőttek sincsenek azzal tisztában, pontosan mi az, ami meg tud teremni szűk környezetünkben, és mi az, ami hozzánk érkezik a drága, többnyire természetet, tápértéket károsító szállítás révén – hívja fel figyelmet az említett írás, ami szemléletes példákat is hoz. Mint írják, a cukornádtermesztés jelentős része Brazíliában zajlik, kukorica az USA-ból és Kínából érkezik a legtöbb, búzában pedig Kína és India vezet.
Még érdekesebb a banán esete. A magyarok egyik kedvenc gyümölcse ékes példája annak, hogy a termények milyen virtuális vagy sok esetben valóságos utat tesznek meg a világban, mielőtt a célországba érnének. A legnagyobb banántermelő országok között ismerjük Ecuadort és Costa Ricát, de egy európai termelő, Belgium is a legnagyobb banánexportáló országok között szerepel. Ez azonban valójában újraexportálást jelent: az említett országokból Belgiumba érkező banán utazik tovább.
A nálunk megvásárolható banánok mintegy negyven százaléka Szlovákiából érkezik. Északi szomszédunk pedig jellemzően Ecuadorból, Kolumbiából és Kamerunból szerzik be a zöld, éretlen banánokat.
Címlapfotó: Joshua Rawson-Harris / Unsplash