10 érdekesség a mexikói konyháról

2025. június 23.

Mi köze a cézár salátának Mexikóhoz és mi mindent köszönhetnek a világ lakói, köztük a magyarok Mexikónak?

A mexikói konyha sokkal több, mint chillis bab és tequila. Ez az alábbi gyűjtésből is egyértelműen ki fog derülni.

  1. A mexikóiak leghíresebb párlatába, az agave alapú mezcalba az 1950-es években tettek először lárvát „ízfokozónak”. Egyes üzemek a mai napig tartják ezt a hagyományt.
  2. Bár nem a bor jut róla először eszünkbe, Mexikóban a 16. század óta készítenek bort. A borkultúra főleg a gyarmati tilalmak és a változó ízlésvilág miatt szorult háttérbe.
  3. A mezcal és tequila mellett Mexikóban létezik egy harmadik típusú ital is, a sotol. A ma már világszerte ismert ital 1944 és 1994 között be volt tiltva a közép-amerikai országban.
  4. Létezik egy Pueblában népszerű növény, ami megszólalásig hasonlít a korianderre. A papalo (azték nyelven pillangót jelent) magyarul főként bolíviai korianderként ismert zöldfűszer. Intenzív aromája leginkább a koriander, a borsmustár, a citrusfélék és a menta egyvelegéhez hasonlít.
  5. A maja civilizációban (Kr. e. 2000 – Kr. u. 950) és az azték birodalomban (14-15. század) a kakaóbabot fizetőeszközként is használták. Mexikónak köszönheti a világ a csokoládét is.
  6. Az aztékoknak köszönhetjük a paradicsomot, a gyarmatosító spanyoloknak pedig a paradicsom világszintű elterjedését.
  7. 2010-ben az UNESCO felvette a mexikói konyhát a világ szellemi kulturális örökségének a listájára.
  8. A cézár saláta Mexikóban született. 1924. július 4-én, vagyis az amerikai függetlenség napján készítette először Cesare Cardini olasz származású szakács Tijuanában.
  9. A legtöbb mexikói család átlag 1 kiló tortillát (kukoricalisztből készült kenyérszerű lepényt) eszik meg egy nap.
  10. A tequila ma három dolgot is jelent: a Tequila nevet viseli az italon kívül egy mexikói város és mexikói vulkán is.

Címlapfotó: Jorge Aguilar / Unsplash