Vissza szabad még tenni a megolvadt vajat a hűtőbe?
Már éppen nekiállnánk sütit sütni, ezért egy órával korábban kivesszük a vajat a hűtőből, hogy megpuhuljon. Ám közbejön valami és a tervünk még harminc perccel csúszik. Amikor végre eljutunk odáig, hogy begyúrjuk a tésztát, észrevesszük, hogy túl sok vajat puhítottunk meg. Addigra a plusz mennyiség már több mint két órája hűtés nélkül állt. Biztonságos visszatenni a hűtőbe? – teszi fel a kérdést a mashed.com oldal.
Cikkük szerint a válasz egyértelműen igen. Az amerikai Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériumának (HHS) Foodkeeper alkalmazása szerint a vaj akár két napig is eláll szobahőmérsékleten. Bár a különböző szervek eltérően határozzák meg a pontos szobahőmérsékletet, ez általában a 20 és 25 Celsius fok közötti tartományba esik. Ha olyan helyen élünk, ahol az átlagos napi hőmérséklet ennél magasabb, a legjobb, ha a megpuhult vajat a lehető leghamarabb visszatesszük a hűtőszekrénybe.
Ha szeretnénk elkerülni, hogy a vaj túl sokáig maradjon elöl, kipróbálhatunk néhány gyorsabb vajpuhítási módszert is. Például felkockázhatjuk, és betehetjük pár percre egy meleg – de nem bekapcsolt – mikrohullámú sütőbe. A legszórakoztatóbb módszer a vaj gyors megpuhítására, ha egy műanyag zacskóba tesszük, és néhányszor rácsapunk egy nyújtófával.
Címlapfotó: Sorin Gheorghita / Unsplash