Úgy néz ki, mint a szusi, de nagyon nem az: íme a világ új kedvence

2024. augusztus 27.

Akinek a szusi már unalmas, vagy soha nem is volt a kedvence, annak mindenképpen érdemes megkóstolni az új sztárt.

A kimbap a szusi testvére. Legrövidebben így lehet bemutatni a koreai kimbapot (vagy a másik, szintén elterjedt írásmód szerint: a gimbapot) azoknak, akik még soha nem hallottak róla. Külsőre megszólalásig hasonlítanak, ami nem csoda, hiszen – leegyszerűsítve – mindkettő töltött rizstekercs. Nagyjából itt azonban vége is a hasonlóságoknak, különbségekből viszont annál több akad. A thedailymeal.com a minap egy egész cikket szentelt ezeknek a felsorolására. Annál is inkább, mert az elmúlt évtizedekben a nyugati kultúrában is szinte teljesen hétköznapivá váló szusival szemben itt most éppen nagyon működik az újdonság varázsa.

A kimbap egy tradicionális koreai étel, neve a kim (tengeri alga) és a bap (rizs) szavak kombinálásából született. A rizst szezámolajjal és sóval szokták fűszerezni, ez ad az egésznek egy sós-édes ízegyveleget. A szusinál a rizst ecettel, sóval, cukorral főzik, ezért ott megjelenik egy kis savasság is. A szusinál bármi a töltelék, igazából a különlegesen elkészített rizs a sztár. (Maga a szusi név is ecetes rizst jelent.) A kimbapba nem szokott kerülni nyershal, a töltelékek között leggyakrabban a hús, a sajt, a tojás, és rákrudacska bukkan fel. A vegánok általában répával, uborkával, káposztával, spenóttal és pácolt retekkel operálnak. A töltött rizstekercseket aztán – akárcsak az egyes szusi típusok esetében – tengeri algába tekerik és felszeletelik. Mivel a kimbapba soha nem kerül nyers hús, ezért kevésbé érzékeny arra, ha nem frissen fogyasztjuk, vagyis akár kirándulásra is magunkkal vihetjük.

Kimbap fajták

Kimbapból is több fajtát különböztetünk meg. A chungmuban egyáltalán nincsen töltelék, a Samgak háromszög alakú, a „pucér” változatnál pedig belülre kerül a tengeri alga. A „legveszélyesebb” a mayak, aminek a jelentése, kábítószer. A legenda szerint, ha egyszer megkóstoljuk, függőjévé válunk. Itt a tekercset nem szokták szeletekre vágni, édes mustárral finger foodként rágcsálják a szivar formájú ételt.

Hogyan eszik a kimbapot?

A kimbap, akárcsak a szusi, lehet előétel, snack, de akár főfogás is. Előbbihez viszont nem szokás wasabit, szójaszószt és savanyított gyömbért enni, helyette kimchivel tálalják. Hazájában a kimbapot az olcsó street foodok közé sorolják, piacon is gyakran találkozni vele. A korábban elmondottak miatt (ti. hogy nincsen benne romlandó), a koreaiak szívesen viszik magukkal utazásra, kirándulásra. Mivel felmelegíteni sem kell, piknikeken is kedvelt.

Címlapfotó: Devi Puspita Amartha Yahya / Unsplash