Egy év alatt megduplázódott ennek az italnak a forgalma

2024. október 17.

Az elképesztő növekedés oka az adótörvény egyik passzusának 2023-as megváltoztatása.

Az alacsony alkoholtartalmú sörök értékesítése rekordot döntött Nagy-Britanniában: 2023-ban a gyártók a szigetországban könyvelhették el a legnagyobb növekedést. Ezt mutatja legalábbis a Financial Times adatsora, amit a The Drink Business szemlézett. Ebből kitűnik, egy év alatt megduplázódott az alacsony alkoholtartalmú sörök fogyása, 650 ezer hektoliterről közel 1,3 millió hektoliterre nőtt. A lap által közölt adatok szerint az Egyesült Királyságban tapasztalható növekedés kétszer akkora volt, mint a listán második helyet elfoglaló Venezueláé. A rangsor harmadik helyén Japán és Románia végzett közösen.

2022-ben az Egyesült Királyság világszinten a 13. helyre került az alacsony alkoholtartalmú sörök piacán. 2023-ban viszont az óriási mértékű növekedésnek köszönhetően a 8. helyre küzdötte fel magát. A hirtelen változás nem a véletlen műve. 2023 augusztusában új adózási rendszert vezettek be az országban, a sörfőzdék pedig kénytelenek voltak igazodni ehhez. A módosítás lényege, hogy a 3,5%-kos vagy annál alacsonyabb alkoholtartalmú italok után kevesebb adót kell fizetniük a gyártóknak. Az új szabályozás értelmében a 3,5% és a 8,5% közötti alkoholtartalmú italok után a gyártóknak literenként 21,01 font (átszámítva 9500 forint) adót kell megfizetniük, míg az ennél gyengébb sörök után csak 9,27 fontot (átszámítva 4500 forint).

Átalakulóban a piac

Az új adókulcs és adósáv miatt a kisebb és a nagyobb sörfőzdék is változtattak a bevált recepteken, hogy elkerüljék a magasabb adót. Gyakorlatilag ennek köszönhető, hogy a legnépszerűbb láger sörök ma már csökkentett alkoholtartalommal készülnek. A Carlsberg például a korábbi 3,8%-kos alkoholtartalom helyett már 3,4%-os kivitelben kapható, hogy beleférjen az adózási törvények által kiszabott olcsóbb kategóriába. Ehhez hasonlóan a Guinness és a Heineken is csökkentette söreinek alkoholtartalmát.

Az ismertebb márkák mellett számos más, hazánkban nem kapható sör alkoholtartalmát is csökkentették. A lap szerint az országban található bárok 87 százaléka legalább egy alacsony alkoholtartalmú vagy alkoholmentes sört kínált. Habár a legtöbb még mindig üveg vagy fémdobozban kapható, 2019 óta megnégyszereződött az alkoholmentes és kevés alkoholtartalmú csapolt sörök mennyisége is.

A világ többi országa valószínűleg árgus szemekkel figyeli a nagy-britanniai eseményeket. Az egészségtudatosabb fiatal generációk „helyzetbe kerülésével” szinte mindenhol fellángol a vita az alkohollal kapcsolatban. Ha a brit modell működik, elképzelhető, hogy más országok is ehhez az eszközhöz fognak nyúlni, hogy megregulázzák a károsnak kikiáltott alkoholos italok piacát.

Szerző: Csáka Eszter
Címlapfotó: Martijn Baudoin / Unsplash