Ismerkedjünk meg az újhullámos francia gin legjobb képviselőivel!

2024. november 13.

A francia gin készítésénél kevés előírásnak kell megfelelni, ezért a paletta nagyon változatos, izgalmas képet mutat. Érdemes tenni egy próbát!

Gin. Napjaink egyik legsokoldalúbb és legizgalmasabb itala. Karrierje több száz évvel ezelőtt kezdődött, elnevezése az egyikalkotóelemének, a borókabogyónak – franciául: genièvre – köszönhető. A kiváló borok mellett ma már a francia gin is egyre népszerűbb, és egyedi életérzést jelent…

A gint eleinte gyógyszerként vetették be a szerzetesek. Nem véletlenül: az ital alapja a tiszta alkohol, ebbe áztatnak fűszereket, gyógynövényeket. A 16. században Németalföldön már rendszeresen fogyasztották a jenever névre keresztelt italt, ami a mai gin közvetlen elődjének tekinthető. Az 1618 és 1648 között zajló harmincéves háborúban a németalföldi katonák a támadások előtt – amolyan stresszoldóként – jenevert vettek magukhoz, így a holland és az angol szövetségesek itt ismerték meg ezt az italt.

Az, hogy kiváló koktélalap, az 1900-as évek elején derült ki. A legenda szerint Negroni gróf megkérte barátját, a pincérként dolgozó Fosco Scarsellit, szóda helyett gint töltsön a neki készített Americanóba. A különleges, egyszerre édes és keserű ital hamar népszerű lett. Így figyeltek fel a gin egyedi aromájára, ami önállóan és keverve is sajátos élményt ad.

Francia gin: kevés előírás, sok változat

Franciaországba a 18. században érkezett meg a gin, főként a Nagy-Britanniával megvalósuló kereskedelmi és hadi „találkozások” révén. Hamar közkedvelt lett a franciák körében. A gingyártás a normandiai és charente-i régiók lepárlóiból indult a brit recept alapján, viszont a helyi növények felhasználásával.A London Dry típusú ginnel ellentétben a francia ginek nem képeznek külön stílust, ám mégis különleges helyük van a párlatok között.

A francia ginnél az egyetlen feltétel, hogy a lepárlás Franciaországban történjen. Mindazonáltal a büszke franciák arra is ügyelnek, hogy maga az alapanyag is hazájukból származzon. Ez a leggyakrabban búza, provence-i levendula és bordeaux-i szőlő, illetve bodzavirág. A lényeg, hogy francia legyen. „Igen különleges, lágy, mégis fűszeres ízvilág jellemzi a francia gineket. Érdemes megjegyezni, hogy a modern változatok egyik első képviselője a Citadelle volt. Ez a márka megnyitotta a kaput a ma ismert újhullámos ginek előtt. Ezek általában abban térnek el a hagyományos recepttől, hogy az aromát nem csupán a boróka határozza meg noha természetesen az is szerepel a növények között. Gyakran egy citrusosság egészíti ki például az ízképet” – meséli Csiszer Levente, a Citadelle gin magyarországi márkanagykövete.

gin, átlátszó folyadék, jégkocka, citromkarika pohárban, felülnézetből
Fotó: Lily Banse / Unsplash

Franciaországban ma nagyjából húsz olyan kiemelkedő lepárló működik, ahol a palettán a ginek is szerepelnek. Összesen több, mint százféle változatuk is ismert. Magyarországon ezek közül – főleg a WhiskyNet jóvoltából – a Citadelle, a Generous, a Christian Drouin, a GVine lepárlók italai a legnépszerűbbek.

6 francia gin, amit érdemes megkóstolni

A Citadelle Franciaország első prémium ginjeként lépett piacra 1996-ban. A 19 felhasznált fűszernövényt egy egyedi, szabadalmaztatott módszer szerint külön-külön áztatják eltérő ideig és különböző alkoholtartalmú oldatban. A Maison Ferrand kézműves üzem Citadelle Vive le Cornichon ginje már a speciális ginlepárlójukban készült.

A G’Vine Floraison nem gabonából, hanem szőlőből készül, szőlővirággal megbolondítva. A növényi főzetet és a szőlőpárlatot a legtökéletesebb arányban keverik és kisüstben házasítják. A végeredmény egy simább és lágyabb, egyedi ízélményt nyújtó gin.

A normandiai Christian Drouin üzem jó ideig főként acalvadosáról volt ismert, ám az utóbbi időben 42 fokos kézműves ginnel is megjelentek a piacon.

A Pira jellegzetességét a körte adja. A Perry egy apró, jellegzetes aromájú körte, egyszerre van benne jelen a savasság és a gyümölcsből származó tannin.

Franciaország egyik legrégebbi lepárlója a Claeyssens leginkább geneverjeiről és ginjeiről ismert. Náluk készül a Wambrechies, ahol a fűszerek és a citrusfélék tökéletes harmóniát alkotnak. Illatában a narancs és a citrom, valamint a fahéj és az édesgyökér egzotikus elegyet képez.

A 44 fokos Generous pár év alatt számos díjat nyert. Illatában a gyümölcsök keverednek a jázminnal. Ízében a bodza és a citrus dominál. Kiegyensúlyozott, elegáns és meglepően sima, szinte bársonyos ital.

Magyar elérhetőségek

A magyar piac egyik sztárja lehet a 2024-es Tastin’ France rendezvényen bemutatott Le Monstrell pincészet 13 Le Gin névre keresztelt újdonsága. Ebben – Anna Olejnik, a pincészet képviselője szerint – megjelenik a Rhône vidékének terroirja is. „A 13 Le Gin a nagy borok készítése során szerzett tapasztalatainkból született. Alapjául a saját ültetvényeinkről származó szőlő törkölye szolgál. A különböző évjáratok törkölyét nem keverjük, így tulajdonképpen egy évjáratos ginről beszélhetünk, ami évről-évre más karaktert mutat. A 13 összetevő némelyike a borainkhoz szüretelt szőlőfajták bizonyos jellemzőire is emlékeztet. Az alkotóelemek pontos arányának meghatározásához felbecsülhetetlen értékű volt a borainknál végzett házasítási munka tapasztalata. A cél az volt, hogy megmaradjunk a borókán alapuló nagy angol ginek hagyományainál, ugyanakkor hozzáadjuk a magunk provence-i karakterét, elsősorban a helyi kakukkfű és rozmaring által.”

Bár az érdeklődés nagy, hogy a 13 Le Gin mikor lesz kapható a magyar piacon, az Ducrot Ágnes, a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamra igazgatója szerint egyelőre még bizonytalan. „A gin magyarországi piaca ígéretes jövő elé néz. A gin alapú koktélok növekvő népszerűsége várhatóan elősegíti a francia ginek elterjedését. A magyar fogyasztók, különösen a fiatal felnőttek, egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az új és kifinomult ízélményt nyújtó ginek iránt. Igyekszünk bővíteni a francia ginek magyarországi palettáját. Az üzleti tárgyalások előtt kisebb ismerkedésre, kóstolásra is lehetőség van, a kamara munkatársai pedig a tárgyalás előkészítésében is segítenek.” Mint Ducrot Ágnes elmondta, az iparkamara munkatársai azon dolgoznak, hogy minél több francia terméknek, így ginnek, találjanak hazai forgalmazót.

Szerző: Török Ferenc
Címlapfotó: Jez Timms / Unsplash