8 étel, amit soha ne együnk lefekvés előtt!
A kellően hosszú és minőségi alvás létszükséglet az emberi szervezet számára, ezért nagyon fontos, hogy mit eszünk és mit nem eszünk lefekvés előtt.
Az alábbi 8, az elalvást nehezítő, illetve az alvás minőségét rontó ételt a Magyar Mezőgazdaság szedte össze egy cikkben.
Csokoládé
Bár nem nagy mennyiségben, de az édesség tartalmaz koffeint, mely élénkítő hatása miatt megnehezíti az elalvást. Ebből a szempontból az étcsokoládé a legrosszabb.
Fekete tea
A tea koffeintartalma 50-70%-kal alacsonyabb, mint a kávéé, de azért van benne, így nem jó ötlet este inni.
Szénsavas üdítők
A szénsav miatt gázképződés, puffadás és egyéb gyomorpanaszok léphetnek fel, ezektől pedig sokáig forgolódhatunk az ágyban.
Sajt
Egyeseknél emésztési zavarokat, másoknál refluxos tüneteket okozhat, sőt, az érlelt sajtok kifejezetten kerülendők esténként. Utóbbiak ugyanis viszonylag nagy mennyiségű tiramint tartalmaznak, ami egyeseknél élénkítheti az agyműködést és akár álmatlanságot is okozhat.
Citrusok
A citrusfélék magas savtartalmuk miatt szintén hozzájárulhatnak a gyomorégéshez. Ezenkívül a citrusok, mint például a citrom, a lime, a narancs és a grapefruit vízhajtó hatást is kifejthetnek, így azt vesszük észre, hogy éjszaka a mosdóba járkálunk alvás helyett.
Alkohol
Számos kutatás bizonyította már, hogy az alkohol megnehezíti a pihenést. Nyugtató hatása révén lehet, hogy könnyebben elalszunk tőle, ám az este hátralevő részében rosszabb alvásminőséggel kell számolnod. Az alkohol lerövidíti, a mély, úgynevezett REM-fázist.
Csípős ételek
Az erősen fűszeres ételek gyomorégést, puffadást okozhatnak, ezzel rontva az alvásminőséget. Egyesek a csípős ételek fogyasztása után élénk, nyugtalanító álmokat tapasztalnak. Több kutatás is bizonyította már, hogy a csípős ételek csökkenthetik a mélyalvást és gyakoribb éjszakai ébredéseket okozhatnak.
Fagylalt
A fagylalt magas telített zsírsavtartalma megakadályozhatja, hogy igazán pihentető lehessen az alvás. Egy 2015-ös tanulmány szerint azok a férfiak, akik több magasabb telített zsírsavtartalmú ételt fogyasztottak, több tünetét tapasztalták az álmatlanságnak, mint azok, akik nem ettek ilyeneket.
Címlapfotó: Kinga Howard / Unsplash