Az organikus bor után itt az organikus whisky
Egyre gyakoribb a boltok polcain az organikus whisky. Mit takar pontosan a kifejezés és kinek éri meg ilyet előállítani és vásárolni?
Egyre gyakrabban találkozhatunk az organikus felirattal a különböző alkoholos italok címkéin. Az elmúlt években nemcsak a borászatok, hanem a párlatfőzők is kísérletezni kezdtek az ökológiai termelésből származó alapanyagokkal. Ennek eredményeképpen nemrég megjelent a whisky organikus változata is. A Decanter minapi cikke azt járta körbe, mit is jelent az organikusság a whiskyk esetében.
A lap megszólaltatta többek között Liam Hirtöt. Az angliai Bristolban található, organikus párlatok készítésére szakosodott Circumstance társalapítója szerint egy alkoholos ital organikus előállításához az alapanyagfelhasználástól kezdve a munkafolyamatokig minden területen szigorú szabályokat kell betartani, Úgy véli, kevés az, hogy a gabona ökológiai művelésből származik, azt elkülönítve kell tárolni a nem bio termékektől. Mindenkor figyelni kell a tisztaságra és fontos mindezek precíz dokumentálása is. Hozzátette, kiemelten fontos, hogy az „öko-whiskynél” felhasznált élesztő GMO-mentes legyen.
Tanúsítvány és nyomonkövethetőség
Az organikus alkoholos italok előállításának folyamatát számos szervezet ellenőrzi. Olykor azonban problémát jelent a nyomonkövethetőség. A lepárlóknak ugyanis bizonyítaniuk kell, hogy az organikus termékeik készítése során minden előírást betartottak és nem történt szennyeződés. Hogy kiszűrjék az esetleges problémákat, az illetékes szervek szúrópróbaszerűen ellenőrzik a nyilvántartásokat: összevetik a beszerzett biomaláta mennyiségét az eladott italmennyiséggel. A legkisebb eltérés is azt jelentheti, hogy valaki nem bio malátát is tartott az üzemben, így az adott ital máris nem számít organikusnak.
Mi a helyzet a hordóval?
A gyártók között gyakran felmerül kérdésként, le kell-e cserélni a hordókat, amikben korábban nem organikus whiskyt érleltek. Annál is inkább, mivel egy új hordó teljesen más karaktert kölcsönöz a whiskynek, mint az a hordó, amit már évtizedek óta használnak. A lepárlók megnyugodhatnak, a szabályozás nem tér ki erre, így továbbra is használhatók a régi hordók, így megmarad a megszokott aromavilág.
Mi a legnagyobb kihívás az organikus whisky készítése során?
Legyen szó akár a bor esetében a szőlőről, akár a whisky esetében a gabonáról, az ökológiai művelés sokkal jobban ki van téve az időjárásnak, mint a vegyszeres gazdálkodásnál. A Bairds Malt malátagyártó vállalat egyik vezetője, Graham Manson a Decanternek nyilatkozva elmondta, a hagyományoshoz képest hektáronként akár 25 százalékkal kevesebb bioárpa termeszthető. A bio növényvédőszerek szintén drágábbak a konvencionálisaknál, így végeredményben a biomaláta akár kétszer annyiba kerülhet, mint a hagyományos. Ráadásul magasabb a nitrogéntartalma, ami miatt viszont alacsonyabb a szénhidráttartalma, ez pedig a cefrézésnél kevesebb alkoholt jelent (tonnánként 390-400 liter a hagyományos 410 literével szemben).
Kinek éri meg az organikus whisky?
A számítások azt mutatják, a biotermesztés költségei átlagosan 6 százalékkal növelik egy üveg whisky árát. Egy 55 font (26 920 forint) értékű ital esetében ez 3,50 font (1715 forint) többletet jelent. Habár drágább, a szakértők szerint mégis van rá igény fogyasztói oldalról. Akik már kóstolták, esküsznek rá: az organikus whisky sokkal selymesebb és krémesebb.
Szerző: Csáka Eszter
Címlapfotó: Thomas Park / Unsplash