chevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upclosedesszertemailfacebookfilterhalinstagrammarha-vadminusphoneplussajtsalatasearchsertesstarszarnyastengeri-eteltiktokvincewishlist-activewishlist-inactive

Napi 20 dekát kell enni belőle, és akkor minden oké lesz

2023. szeptember 11.

Hogyan tudjuk kihozni a maximumot ebből az élelmiszerből? Jó tanácsok szakértőtől.

Eljött a nyár vége, de még bőven élvezhetjük a szezonális nyári gyümölcsök ízeit. A sárgadinnyéből, a görögdinnyéből, az őszibarackból, a nektarinból és a szederből nemcsak fagylalt, sütemény vagy gyümölcssaláta készülhet, hanem izgalmas frissítő előétel és finom hideg leves is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara edukációs kampánya, zöldség- és gyümölcsfogyasztás népszerűsítésére létrejött Európai Friss Csapat foglalta össze, hogyan tudjuk ősszel is kihozni a maximumot a gyümölcsfogyasztásból.

Nem szabad tartani a gyümölcsöktől!

Az édes, lédús gyümölcsök magasabb szénhidráttartalmát főként egyszerű cukrok adják, ilyen a fruktóz vagy más néven gyümölcscukor és a glükóz, azaz a szőlőcukor. Mégsem szabad tartani a gyümölcsöktől, mert fogyasztásuk a kiegyensúlyozott táplálkozás egyik fontos alappillére. A bennük lévő cukrok mellett összetett szénhidrátokat, rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaznak, tehát sokkal többek, mint egyszerű cukorforrások. Az Európai Friss Csapat dietetikusa ajánlása szerint legalább 200-250 gramm gyümölcs egy nap megfelelő mennyiség lehet.

A napérlelte gyümölcs az igazi

Ha tehetjük, érdemes mindig szezonális gyümölcsöket vásárolni és felhasználni. A dinnye-, illetve a barackfélékre és a szederre, de bármely más gyümölcsre is igaz, hogy ha a szezonjában, természetes érési idejében, hazai forrásból választva fogyasztjuk, biztosak lehetünk benne, hogy mindent megtettünk a legmagasabb vitamin- és ásványianyag-összetételért. A beltartalom azonban nem minden! Az édességükre is hatással van mindez, nem véletlen, hogy zamatosabbnak, finomabbnak érezzük a napérlelte, frissen szedett gyümölcsöket.

Nyár végi ízek: frissítő előételek, hideg levesek

Sok fogás és elkészítési mód létezik, amivel megőrizhető a nyárvégi és őszi gyümölcsök valódi zamata. Ehhez elsősorban olyan alapanyagokat javasolt használni, amelyek nem elnyomják, hanem kiemelik a gyümölcsök természetes ízvilágát. Ha igazán édes a gyümölcs, cukrot sem kell adni hozzá, de ha ragaszkodunk az édesebb változatokhoz, akkor is inkább mézzel édesítsünk. Az édes íz magában is nagyon népszerű, de jól kombinálható a sós és a savanykás ízvilággal is. 

A hideg gyümölcslevesek nagy klasszikusok a meleg időszakokban, mert hűsítenek és frissítenek is egyszerre. Itt nem csak a főzött pudingos levesekre kell gondolni. Érdemes kipróbálni a főzés nélküli változatokat is. Ilyenkor a gyümölcsöt leturmixoljuk, görög joghurtot adunk hozzá, és megbolondítjuk egy kis mentával. Ízlés szerint mézzel, citromlével, vagy fűszernövényekkel is ízesíthetjük, például bazsalikommal, levendulával. Az a jó, ha a felhasznált gyümölcs minél lédúsabb, mert attól még könnyebb, még lazább a levesünk.

Az édes gyümölcsök előételnek is kitűnőek lehetnek. Görögdinnyéből, fetasajtból, bazsalikomlevélből egy fogvájó segítségével „ízbomba” falatkákat készíthetünk. Egy másik frissítő saláta alapja szintén a görögdinnye és a fetasajt, amit őszibarackkal, lilahagymával és madársalátával keverhetünk össze, majd mentával, borssal ízesíthetjük. Ezeket a gyümölcsös előételeket pont az édes és a sós íz harmóniája teszi igazán különlegessé.

Címlapfotó: Gabriel Sepúlveda / Unsplash