A világ új kedvencéért tömegek mennek étterembe, pedig otthon is simán elkészíthető

2022. október 09.

A világ egyik legkedveltebb ételében sokkal több rejtőzik, mint az sokan gondolnák. Otthon is elkészíthető, több ezer instant változata létezik és még az előkelő éttermekben is fogyasztható.

Gazdag ízű húsleves, különféle hullámos tésztafajták, válogatott feltétek, húsok, zöldségek kombinációja. Gyakorlatilag ennyiből áll a japán, ám ettől még egy igazán komplex ételről van szó. Aggodalomra azért semmi ok, ugyanis nem csak az éttermekben tudod ezt a világhírű tésztalevest kipróbálni, hanem akár otthon is. Mutatjuk, hogyan!

Fotó: artapartment / Shuttersrtock


A ramen elképesztő térhódítását elnézve nem nagy meglepetés, hogy egyre több helyen lehet már itthon is kipróbálni ezt a távol-keleti finomságot. De ez nem volt mindig így, hiszen a nem is olyan távoli múltban csak az instant tészták voltak kaphatók a hazai áruházláncokban. Aztán megjelentek az első olyan éttermek, ahol végre elérhetővé vált a leves autentikus japán verziója. Így manapság már szinte elfeledkeztünk ezekről a színes, nagy feliratos zacskóban vagy műanyag poharakban árult változatokról, pedig nagyon sok lehetőség rejlik bennük.

De mielőtt rátérnénk arra, hogy miként lehet felturbózni az instant leveseket, bemutatjuk a legkedveltebb ramen típusokat.

Fotó: Anton Nazaretian / Unsplash


Minden rámen a húslevesre és a tésztára épül, ezen túl viszont régiónként változik a „befejezés”. A ramen az íze szerint osztályozható a legkönnyebben.

A hagyományos ramen ízek közé tartozik a shoyu (szójaszósz), a shio (só) és a miso (szójababból/árpából/rizsből készült erjesztett paszta). Létezik még egy ramen típus, a tonkotsu (magyarul disznócsontot jelent), ám az elnevezés a leves alapanyagára, és nem az ízére utal.

Az elmúlt 30 év során a ramen hatalmas változásokon ment keresztül. Ez azt jelenti, hogy a kortárs ramen szakácsok sok esetben eltérnek a fent említett kategóriáktól, a kagylótól kezdve a kék algán át különféle ínyencségekkel bolondítják meg a rament. Az alábbiakban mi a klasszikusokkal foglalkozunk.

1. Shoyu

Fotó: sasazawa / Shutterstock


shoyu a szójaszósz japán neve, a róla elnevezett könnyed levest – ami lehet barna vagy sötétebb színű – ezzel ízesítik. A shoyu ramen az egyik leggyakrabban előforduló ramen típus, 1910-ben főzték először egy Rairaiken nevű ramen étteremben a tokiói Asakusa negyedben. Bár a szójaszósz egy hétköznapi hozzávaló, az igazi shoyu rament készítő szakácsok nem a boltban megvásárolhatókat használják – fejti ki a foodandwine cikke. Ehelyett egy alapszószt (japánul: tare) készítenek olyan összetevők keverékéből, mint a szárított tenger gyümölcsei, szárított gomba és fűszernövények. Továbbá a tarét gyakran összekeverik egy csirkehúsleves alappal is. Az átlátszó barna, enyhén, gyógynövényes ízű levest mindenképpen érdemes kipróbálni azoknak, akik egy igazi japán klasszikusra vágynak.

2. Shio

shio (vagy sós) ramen gyakran csirkehúsleves alapból készül, de sertéshúst vagy tenger gyümölcseit is használhatnak alapként. Ez a könnyű, aromás, alacsony zsír- és olajtartalmú ramen általában világos színéről ismerhető fel. És, ahogy az a nevéből is kikövetkeztethető, a ramen család legsósabb tagjáról van szó.

3. Miso

Fotó: sasazawa / Shutterstock


A fermentált szójababpasztával ízesített miso ramen egy sokkal sűrűbb és komplexebb leves, mint testvérei.

Umamiban (magyarul finom ízt jelent, de ötödik íznek is szokták nevezni a sós, édes, savanyú, keserű mellett) gazdag, így kipróbálása erősen ajánlott minden olyan embernek, aki szereti az ikonikus ázsiai ételeket. Ez a típus eredetileg a második legnagyobb japán szigetről, vagyis Hokkaido prefektúrából származik, ám az idők során az egész országban elterjedt.

4. Tonkotsu

Fotó: itakdalee / Shutterstock


Az egyik leggazdagabb ízvilágú ramen kétségkívül a tonkotsu, ami Fukuoka prefektúrában (a déli Kjúsú régióban fekszik), Kyushu szigetén született. A tonkotsu egy sűrű, krémes és összetett ízű leves, sertés csontokkal készül. A főzés során a csontokból kollagén szabadul fel, így a tonkotsu rendkívül sűrű lesz. Ízvilága egész közel áll az itthon ismert sertésből készített húsleveséhez.

Így lehet felturbózni az instant ramen levest

Fotó: itakdalee / Shutterstock


Most, hogy tisztáztuk, melyek a legkedveltebb ramen fajták, folytathatjuk is utunkat az otthoni instant ramen felturbózása felé. Először is melyek a legjobb instant ramenek? A Los Angeles Times és a The Strategist cikkei alapján a következő leves márkák a legméltóbbak arra, hogy otthoni körülmények között magasabb szintre emeljék őket.

  • Nongshim
  • Nissin
  • Sapporo Ichiban
  • Samyang
  • Indomie

Az említett típusokból garantáltan egy finom tál ramen készíthető. Már csak a különleges feltételekre és egy kis ízesítésre van szükség. Az alábbi lehetőségek közül mindegyik könnyedén beszerezhető a hazai áruházláncokban vagy az ázsiai termékekre specializálódott boltokban.

  • Nori vagy wakame: A szárított, préselt, papírvékonyságú algalapok könnyedén beszerezhetők a nagyobb áruházláncokban. Ezek a tengeri algák egyedülálló tengeri ízt kölcsönöznek a ramennek.
  • Ajitama: Az ajitama, egy folyékony sárgával rendelkező ízesített főtt tojás, ami az éttermekben elkészített ramenek egyik fő kísérője. A hagyományos lágytojástól eltérően az ajitama zamatosabb, a külseje pedig barnásabb. Nagyon egyszerűen elkészíthető otthon is. Ahogy ebben a videóban is látszik, a tojásokat csak meg kell főzni, majd egy szójás, mirines (rizsből készült bor), vízes és cukros lében kell hagyni őket legalább két napig.
  • Aonegi: Talán ez a legegyszerűbb feltét, ami előfordul a ramenek világában. Az apróra vágott aonegi vagy zöldhagyma bármilyen ramen receptet képes feldobni. Ez az aromás zöldség, kellemes pikáns ízzel egészíti ki a japán tésztalevest.
  • Fokhagyma: A fokhagyma az egyik legkézenfekvőbb ramen feltét. Frissen reszelve vagy sütve is hozzáadható a forró leveshez. Ez a feltét felerősíti a leves umami ízét, és természetesen határozott fokhagymás ízt ad majd a levesnek.
  • Szezámmag: A szezámmag szintén az egyik legegyszerűbb dolog, ami a ramenhez adható. Már egy csipetnyi is elég belőle ahhoz, hogy élettel töltse meg az instant változatot. A végeredmény nemcsak finom lesz, hanem még egy kis diós ízzel is gazdagodik majd.
  • Kikurage (fafülgomba): Nagyon népszerű feltétnek számít a kikurage, így a legtöbb éttermi ramenben megtalálható. De mi is az a kikurage pontosan? Magyar neve fafülgomba, finom földes ízének és ruganyos textrúrájának köszönhetően sok rajongót szerzett magának. Elkészítése is szuper egyszerű, hiszen a szárított gombát csak vízbe kell áztatni, majd csíkokra szeletelve mehet is a ramen tetejére.
  • Sriracha: A pikáns ízeket kedvelőknek mindenképpen ki kell próbálniuk a Sriracha csípős szósszal megbolondított tésztaleveseket. Egyszerűen fantasztikusak!
  • Miso: Ahogy azt már korábban említettük, a miso az egyik legnépszerűbb íz a hagyományos ramenek között. Így nem meglepő, hogy nagyszerű kiegészítője lehet egy instant levesnek is. A szezámpaszta ugyanis azonnal kiemeli az étel édes, csípős és sós elemeit.
  • Furikake: A furikake egy hagyományos japán fűszerkeverék, amit általában kész ételek, például rizs díszítésére és ízesítésére használnak. Lehet édes vagy sós ízvilágú egyaránt. A furikake keverék jellemzően szárított halból, szezámmagból, cukorból, sóból, és aprócska hínárdarabokból áll. A ramenhez hozzáadva plusz ízeket hoz elő.

Ramen tészta fajták

Fotó: Jakub Dziubak / Unsplash


A húslevesen kívül a ramen másik kulcsfontosságú eleme a tészta.

Az ázsiai finomságokat kínáló boltok polcain általában vastag vagy vékony, egyenes vagy hullámos alakú tésztákat találni. A hagyományos ramen tészta, más néven soba (nem tévesztendő össze a hajdinából készült vékony soba tésztával), búzalisztből, tojásból, sóból és a kansui nevű lúgos kémhatású ásványvízből készül. Az említett ásványvíz adja a ramen tészta egyedi állagát, ízét és színét.

A vékony, egyenes tésztákat általában a kiadós tonkotsu-stílusú húslevesekkel, míg a hullámos tésztát miso ízű ramennel párosítják. A shio és shoyu ízű könnyedebb levesek szinte bármilyen típusú tésztát elbírnak – mutat rá a levesek közötti különbségekre a seriouseats oldala.

Szerző: Dimashky-Korompai Tímea
Címlapfotó: Calin Stan / Shutterstock