Zöldség a pohárban: az új divatos koktélok letaszíthatják a klasszikusokat a trónról

2022. október 09.

Folyton kutatsz a különleges és egyedi koktélcsodák után? Akkor ennek az új divatnak nagyon fogsz örülni. Szakember mesél az okokról és a lehetőségek széles tárházáról.

A világ legtöbbször rendelt koktélját, a Margaritát már biztosan te is legalább egyszer kipróbáltad. De miért szeretik ennyire az emberek? Egyeseknek a pohár sós pereme, másoknak a tequila kesernyéje vagy éppen a lime frissessége az a tényező, ami egyszerűen ellenállhatatlanná teszi az italt. Első helyét manapság aligha fenyegeti veszély, hiszen a legújabb trendek is inkább a „sós” koktélokat helyezik előtérbe az édesebb, cukrot vagy szirupot használó italokkal szemben. Ennek megfelelően a múlt század elején „feltalált” Bloody Mary szintén most éli fénykorát, a zöldséges italok ősének azonban számos kihívója akad.

A zöldségek koktélok őse

Fotó: Johann Trasch / Unsplash


A zöldséges koktélok őse, a világhírű Bloody Mary a föld minden táján megjelenik az itallapokon. Egyesek szerint nincs is jobb gyógyszer a másnaposság ellen, mint egy tányér Benedict tojás és egy nagy pohár Bloody Mary.

De kinek jutott eszébe először a vodka és a paradicsomlé összeöntése?

Ahogy az annyi híres ételnél és italnál lenni szokott, a Bloody Mary eredete is homályba vész. Számos történet kering arról, hogy mikor, hol és kinek a fejéből pattant ki ez a paradicsomos koktél. Az egyik legnépszerűbb teória szerint Fernand „Pete” Petiot, az ikonikus párizsi New York Bar (ma „Harry’s Bar” néven ismert) bartendere alkotta meg az italt. Az 1920-as években egyébként olyan híres személyeket szolgáltak itt ki, mint az irodalmi Nobel-díjas amerikai regényíró, Ernest Hemingway és a szintén amerikai regény- és novellaíró, F. Scott Fitzgerald.

A Harry’a a mai napig tartja magát a saját verziójához, miszerint Pete Petiot bartender pár vendégnek és barátainak náluk készítette el a vodkás paradicsomleves koktélt – idézi fel a foodandwine oldala.

Fotó: nblx / Shutterstock


Mások a Bloody Mary megalkotását egy George Jessel nevű amerikai komikusnak tulajdonítják, aki 1939 környékén kevert először ilyen italt. Ezen a ponton némileg kezdenek összekuszálódni a történet szálai, Fernand Petiot ugyanis egyszer azt is állította, hogy ő a koktélt 1934-ben találta fel. A francia mixer akkoriban a King Cole Room-ban, a New York-i St. Regis Hotel bárjában dolgozott. Ennek megfelelően ez a szálloda is magáénak tudja az eredeti Bloody Maryt.

1964-ben aztán Fernand Petiot a The New Yorker magazinnak adott interjújában újfent megerősítette, hogy ő az atyja a paradicsomos BM koktélnak. George Jessel szerint azonban az ő javaslatára került az italba só, fekete- és cayenne bors, Worcestershire szósz és citromlé – magyarázza a foodandwine cikke némiképp nyitva hagyva a kérdést.

Ami a koktél nevét illeti, azt állítólag azután adták neki, hogy az egyik vendég azt találta mondani, az ital Mary nevű barátnőjére emlékezteti, akivel a „Bucket of Blood” nevű kabaréban találkozott.

Variációk egy témára

View this post on Instagram

A post shared by Allison Gabrielsen (@alliegabb)


Az évek során a paradicsomos italnak számos új változata született. Ilyen többek között a Bloody Bishop nevű ital, ami azonos arányban sherryvel és vodkával készül, vagy a Bloody Caesar, amiben kagylólé található, míg a Bloody Molly-ban ír whiskyvel helyettesítik a vodkát. A koktél alkoholmentes verziója Virgin (szűz) Bloody Mary-ként szerepel az itallapokon.

„Nagyon frissítő és ízletes ez az ital” – segít megfejteni az ital szinte töretlen népszerűségének okát David Chawke, a dublini The Bank Bar and Restaurant tulajdonosa a foodwine cikkében. „A Bloody Mary tökéletes alternatívát jelent azoknak, akik nem az édes és erős koktélokat szeretik.” Arról nem is beszélve, hogy nagyon sokoldalú az ital, mivel gyakorlatilag bármilyen étellel párosítható. Egyes bárok és éttermek ma már szinte kérés nélkül viszik a Bloody Mary mellé a ház ide megálmodott specialitását, legyen szó nyársra szúrt garnélarákról, mini hamburgerről, kebabról, húsgombócról, vagy akár a sajtról. Ezekkel az extra „kiegészítőkkel” a koktél szinte egy teljes étkezéssé válik.

Ezek az extravagáns alkotások, például a fenti képen látható komplett „fogás”, megtekinthetők az Instagramon a #MonsterBloodyMary hashtag alatt.

David Chawke szerint a körítés lehet bohókás, de nem szabad, hogy azokon legyen a fő hangsúly. „A nap végén minden a koktél ízén múlik, és nem a körítésen” – mondja.

Zöldségek a pohárban: Itt az új trend

Fotó: Ryzhkov Photography / Shutterstock


A bevezetőben említett új zöldséges korszak mindazonáltal nem a Bloody Mary, hanem a 20. század másik klasszikusának, az eredetileg zöldséget (olívabogyót) csak díszként felvonultató Martininek az újragondolásával köszöntött be.

A londoni Mayfair luxusnegyedben üzemelő LPM Restaurant & Bar csaknem egy évtizede kezdte el kínálni signature Tomatinijét, ám „igazán idén nyáron ugrott meg iránta a kereslet” – mesélte a magyar származású Krascsenics Tibor, az immár három kontinensen hat telephellyel rendelkező LPM étteremmárka globális bármenedzsere a bloomberg vezető gazdasági oldalnak. Meglátása szerint „az emberek egyre inkább elfordulnak a cukros koktéloktól, így a sós és növényi alapú italvariációk piaca továbbra is erősödni fog.”

Az LPM Tomatini koktélja egyértelműen a szakemberek által az ötödik alapízként definiált, édes-sós umamival igyekszik rajongókat szerezni magának. Az umami íz fontosságát Rédli Ádám, a budapesti Múzsa head bartendere is kiemelte, hozzátéve, hogy azért használják sok koktél alapjaként a paradicsomot, mert a piros zöldségre kevesebben allergiásak, mint például a szintén umami ízjegyeket hordozó zellerre. A Tomatini esetében az érett paradicsomot frissen facsarják és vodkával keverik össze, majd fehér balzsamecettel, egy csipet sóval és borssal fejezik be. Jéggel összerázva igazán selymessé válik az ital. Azok, akik már kipróbálták, azt mondták, „jobban érezték magukat a bőrükben, miközben kortyolták” – hangzik el a bloomberg cikkben az LMP reklámszlogennek sem utolsó mondata a Tomantini fogadtatásáról.

Fotó: Helena Lopes / Unsplash

De nem csak az LPM pezsdítette fel a zöldség alapú koktélok világát, hanem a szintén a Mayfairben található Isabel is. Az ok hasonló: Scarlet Ganzoni bármenedzser szintén úgy látja, a vendégek egyre egészségtudatosabbak és ez az italválasztásuknál is tetten érhető.

Az általa vezetett bár a közelmúltban egy avokádós martinit vett fel az itallapra, ami máris bestseller lett. „Ez az ital nagyon frissítő, ideális egy forró nyári naphoz” – mondja Ganzoni. „Az avokádó krémes állagának és finom ízének köszönhetően tökéletes alapot nyújt egy martinihez.”

Mindazonáltal ő a zöldséges martini ragyogását csak egy szezonális trendnek gondolja.

Rédli Ádám ezzel szemben hosszabb „karriert” jósol a sós koktéloknak, mint mondja, itthon évszaktól függetlenül egyre többen szeretnének ilyeneket kortyolni. A head bartender azt is hozzátette, ennek a változásnak ő kifejezetten őrül, hiszen a savak kombinációival nagyon izgalmassá lehet tenni a koktélokat. „A konyhatechnológia egyre jobban bekerül a bárszakmába. Mi például alkalmazunk olyan lassú préseket, amik segítségével könnyedén ki tudjuk nyerni a zöldségek és gyümölcsök levét. A fenntarthatóságra viszont oda kell figyelni, hiszen a frissen préselt leveket nem lehet sokáig eltartani, vagyis itt nagyon számít, hogy a bár milyen forgalmat bonyolít.”

Abszolút az említett konyhai vonalat erősíti a 2009-ben a zöldségpárlataival komoly ismertséget szerző, azóta is folyamatosan kísérletező tolnai Brilll Pálinkaház. Amellett, hogy a Bloody Maryben vagy éppen a gin tonikban kicserélték az italt saját zöldségpárlataikra, a Brill zelleres gazpachoval (hideg zöldségleves) saját receptet is alkotott Petzold Attila kereskedelmi igazgató. A siker egyértelmű: partnerbárok közül egyre többnek a kínálatában szerepel egyik vagy másik kreációjuk, miközben pohárban felszolgált gazpachojuk pálinka- és borvacsorákon bukkan rendszeresen fel két fogás között, sorbet helyett.

Az elhangzottak hatására a VINCE szerkesztőségének egyértelműen megjött a kedve ahhoz, hogy egy Bloody Maryhez hasonló paradicsomos alapú koktélt kóstoljon. Hamar kerestünk is három receptet, ha neked is felkeltette az érdeklődésed az új divat, akkor kóstold meg, vagy akár készítsd el otthon magadnak valamelyik zöldséges koktélt.

Az Örökség

Fotó: Elena Gordeichik / Shutterstock


alcoholprofessor oldalán talált koktélban lévő paradicsomlé friss, szezonális hangulatot kölcsönöz a klasszikus Martininak. A piros zöldség előhozza a virágos és füves jegyeket a ginben, így egy egyedi, frissítő koktélt születik.

Hozzávalók

  • 45 milliliter The Botanist Gin vagy bármelyik kedvenc gin
  • 15 milliliter száraz vermut
  • 30 milliliter paradicsomlé
  • csipet sót
  • citromhéj, díszítéshez

Így készül

  1. A citromhéj kivételével az összes hozzávalót egy keverőpohárba tesszük.
  2. Adjunk hozzá jeget és jól keverjük össze a hozzávalókat.
  3. Öntsük a mixet egy lehűtött koktélos pohárba.
  4. Díszítsük citromhéjjal.

Clear Mary

Fotó: Emily Andreeva / Unsplash


Az ikonikus Bloody Mary átlátszó változatáról van szó, ami mégis hozza az ismerős paradicsomos és fűszeres jegyeket. Különböző paradicsomfajtákkal készíthető, az ötletelésnek csak a kreativitás szab határt.

Hozzávalók

  • 60 milliliter vodka
  • 30 milliliter paradicsomlé
  • 20 milliliter szirup
  • 15 milliliter friss lime lé
  • szóda
  • zeller szalag, koktélparadicsom vagy ehető virágok

Így készül

  1. Tegyük bele az első négy hozzávalót egy koktél shakerbe.
  2. Adjunk hozzá jeget és jól rázzuk össze.
  3. Öntsük a koktélt egy pohárba.
  4. Rakjunk hozzá pár jégkockát.
  5. Adjunk hozzá egy kis szódát és óvatosan keverjük el.
  6. Díszítsük zellerrel, paradicsommal vagy virággal.

Tom-Tomato Collins

Fotó: sanandshaji / Shutterstock


Ez az ital szuper frissítően hat, ráadásul tökéletesen visszaadja a paradicsom klasszikus aromáit, a rum édességét és a limelé savanyúságát.

Hozzávalók

  • 30 milliliter rum
  • 30 milliliter limelé
  • 2 bárkanál paradicsomlekvár
  • 30 milliliter paradicsomlé
  • fél eper
  • szárított paradicsom héja vagy lime szelet díszítéshez

Így készül

  1. Törjük össze az epret egy koktél shakerben.
  2. Adjuk hozzá a rumot, a lime levét, a paradicsomlekvárt és a paradicsomlevet.
  3. Tegyünk hozzá jeget, és rázzuk össze.
  4. Szűrjük át a mixet és öntsük egy koktélos pohárba.
  5. Díszítsük paradicsomhéjjal vagy lime-szelettel.

Szerző: Dimashky-Korompai Tímea
Címlapfotó: Ekaterina Markelova / Shutterstock