Egy álom 25 éve – Miklós Csabi története filmre került
Nem született borászcsaládba, nem örökölt generációkon át épített birtokot, mégis borász lett. Miklós Csabi huszonöt évvel ezelőtt Móron kezdte el megvalósítani azt, amit elképzelt magának. Idén ötvenéves, borászi pályája pedig éppen 25 éves – ebből a két jubileumból született meg az életét és munkáját bemutató dokumentumfilm, amelyet már öt nemzetközi filmfesztivál programjába is beválogattak.
Miklós Csabi történetében talán az a legérdekesebb, hogy nem egy előre kijelölt utat járt végig. Nem álltak mögötte borászfelmenők és többgenerációs családi birtok: saját kíváncsisága, energiája és elképzelése vitte Mórra, ahol huszonöt év alatt felépítette a pincészetét, a márkáját és azt az életformát, amelyet ma is ugyanolyan lelkesedéssel képvisel.
Ötvenévesen sem a számvetés érdekli igazán. Sokkal inkább az, mi következik még.
A bor számára ugyanis soha nem csak arról szólt, mi kerül a palackba. Legalább ennyire fontosak az emberek, a találkozások, a közösen átélt pillanatok és maga a borvidék. Ezt a szemléletet vitte végig az elmúlt negyedszázadon is: egy pohár bor mellé jöhet zene, naplemente, panoráma, kerékpározás vagy éppen egy jó fröccs. Mert a végén nem feltétlenül arra emlékszünk, pontosan mit ittunk, hanem arra, hogyan éreztük magunkat közben.
Egy borász, aki maga írta meg a saját történetét
Ebből a huszonöt éves útból és Csabi ötven évéből született meg a Miklós Csabi 50/25 című dokumentumfilm.
Az ötlet 2020-ban indult Pallak Péterrel, a Sziget fesztiválok videós tartalomgyártójával, a forgatás pedig végül hat éven át tartott. A kamera nemcsak a borászt követte: megszólalnak benne családtagok, barátok, kollégák és szakmabeliek, és természetesen ott vannak azok az emberek is, akik hosszú évek óta vele együtt szüretelnek.

Az egyórás film így nem egyszerű szakmai portré. Egy olyan ember története, aki kitalált magának egy életet, majd lépésről lépésre felépítette.
Mór, a szőlő, a szüret és a bor adják a hátteret, de a történet valójában a kitartásról, az alkotás öröméről és arról szól, hogy egy álom megvalósításához nem feltétlenül kell készen kapott út.
Ezért fontos Csabinak, hogy a film a fiatalabb generációhoz is eljusson. „Azt szeretném megmutatni a fiataloknak, hogy merjenek olyan tevékenységet választani, amelynek a sikere nem feltétlenül azonnali. Rögös az út, de nem hiábavaló. Én ma is belevágnék.”
A film egyik kulcsmondata ennél rövidebben aligha foglalhatná össze az elmúlt huszonöt évet: „Cserélnék magammal.”
Mórtól a nemzetközi filmfesztiválokig

A személyes történet már a magyarországi premier előtt nemzetközi figyelmet kapott: a dokumentumfilmet öt nemzetközi filmfesztivál programjába beválogatták, miközben egy streamingszolgáltatóval is előrehaladott tárgyalások zajlanak. A hazai premier szeptember 10-én 14 órakor lesz a Toldi moziban.
A filmben közben ott van a jelen is. Az idei száraz év, az átalakuló szüret, a kézi munka értéke és az a kérdés, hogyan lehet a borhoz egy új generációt közelebb vinni.
Csabi erre is a saját módján keresi a választ. Nem feltétlenül a nullaszázalékos borokban vagy az éppen aktuális trendek követésében hisz. Sokkal inkább abban, hogy a bornak ismét élményt kell jelentenie. Ha rajta múlna, akár az egyetemeken is borkultúrakurzusokat tartana, hogy a fiatalok megismerjék mindazt, ami egy pohár mögött van.

Huszonöt év után pedig lenne miről mesélnie. Arról, hogyan lesz valakiből borász borászfelmenők nélkül. Hogyan épül egy ötletből pincészet, egy pincészetből márka, a márkából pedig életforma.
Miklós Csabi történetének talán éppen ez a legerősebb üzenete: nem egy örökölt álmot vitt tovább, hanem megvalósította a sajátját. Most pedig filmre vitte, hogy mások is lássák: érdemes belevágni.
Szöveg: Szépfy-Gőgh Csilla
Címlapfotó: Miklóska Zoltán