21. legjobbak vagyunk a világon egy igen fontos listán

2024. április 17.

Számos nyugat-európai országot és majdnem az összes szomszédunkat megelőztük.

A Taste Atlas nevű weboldal mára sokat hivatkozott forrássá vált a különböző gasztronómiai oldalak körében. A világ étkezési szokásait feltérképező portált egy Matja Babić nevű horvát újságíró alapította 2018-ban, azóta pedig elég nagy népszerűségre tett szert. Ez nem is csoda, hiszen a világ nemzeteinek közel 10 ezer ételét és majdnem 9 ezer éttermét megtaláljuk az oldalon.

Ami külön érdekessé teszi a platformot, az az, hogy időről időre izgalmas, a világ ízlését többé-kevésbé tükröző összeállításokat publikálnak az olvasóik szavazatai alapján. A regisztrált tagok egytől ötig terjedő skálán pontozhatnak. Általában konkrét fogásokról szólnak ezek a listák, legutóbb például a sajtos és túrós édességek kerültek a középpontba. Abban a rangsorban nagyon előkelő helyen, hetedikként szerepelt egy magyar kuriózum, a Rákóczi túrós.

A legújabb összeállításban viszont eggyel meredekebb dologra vállalkoztak a szavazók teljes országok, illetve kultúrák konyháit kellett sorrendbe állítaniuk. Talán nem nagy meglepetés, hogy a lista első helyére az olasz gasztronómia került, a második helyezett pedig a japán konyhaművészet lett. Innentől azért jönnek meglepetések A nemzetközi szinten kevésbé ismert perui konyha például megelőzte a közönségkedvenc indiai ételeket.

Hatalmas teljesítmény, hogy a magyar gasztronómia a lista 21. helyére került fel. Ezzel olyan, világszerte jóval ismertebb konyhákat utasított maga mögé, mint a vietnámi, a libanoni vagy az egyiptomi.

A Taste Atlas szavazói körében egyébként természetesen a gulyásleves a legnépszerűbb 4,4-es értékeléssel. Ezután a krémes és a csirkepaprikás, majd a pörkölt, a lángos és a dobostorta következik.

A top 30 konyha

  1. olasz
  2. japán
  3. görög
  4. portugál
  5. kínai
  6. indonéz
  7. mexikói
  8. francia
  9. spanyol
  10. perui
  11. indiai
  12. brazil
  13. lengyel
  14. argentin
  15. török
  16. amerikai
  17. thai
  18. koreai
  19. horvát
  20. szerb
  21. magyar
  22. vietnámi
  23. iráni
  24. chilei
  25. libanoni
  26. grúz
  27. bosnyák
  28. kolumbiai
  29. román
  30. bolgár

Címlapfotó: Tomas Anton Escobar / Unsplash