10 csodás „földműves” leves, amit mindenkinek ki kell próbálnia
Van valami közös az Olaszországtól Mexikóig a világ minden táján népszerű tíz leves receptjében.
Szinte minden ország kultúrájában megtalálunk egy kiemelt jelentőségű levest, ami a régi földműves hagyományokból származik. Némelyik hígabb és könnyedebb, de persze rengeteg sűrűbb, főzelékre vagy pörköltre hajazó variáció is létezik. Eredetüknél fogva a növényi összetevő szinte az összes receptben közös. A Fine Dining Lovers gyűjtötte össze azt a 10 ikonikus levest a világ minden tájáról, amit érdemes megismerni és a mindennapjaink részévé tenni.
Miso leves
Japán hagyományos étele, a miso bármilyen napszakban megtalálható az asztalon, de különösen reggeliként elterjedt. A miso egy szója, rizs vagy árpa erjesztéséből nyert paszta, a levest pedig úgy készítik, hogy forró vizet, kockára vágott tofut és tengeri algát adnak hozzá. Nem ritka, hogy szárított halat és más friss zöldségeket is megtalálunk benne.
Borscs leves
A hagyományos ukrán leves alapját a cékla adja, az étel élénkpiros színe is ennek köszönhető. A borscs a céklán kívül tartalmazhat zöldségeket és hüvelyeseket, de paradicsomot, húsalaplevet és hagymát is gyakran tesznek bele. A forrón tálalt levest tradicionálisan joghurttal vagy tejföllel ízesítik.
Ribollita
Nem érdemes úgy elutazni Toszkánába, hogy ne kóstolnánk meg a rusztikus, intenzív ízű és tápláló ribollitát. Fő összetevője a helyi konyha egyik legalapvetőbb hozzávalója, a fekete káposzta. Emellett zöldségek és hüvelyesek is vannak a receptben, az igazi csavart viszont a levesbe főzött szikkadt kenyér adja.
Bouillabaisse
A marseille-i régióból származó bouillabaisse egy halleves. Egykor a szegények ételének számított, hiszen a halászok az eladatlan fogásból készítették. Ezért a mai napig több kevésbé értékes, viszont nagyon gazdag ízű halfajta szerepel a receptben. Ahhoz, hogy a levest bouillabaisse-nek nevezhessük, legalább négy alaphalat kell tartalmaznia: vörös sügér, angolna, gurnard és skorpióhal. Ezekhez általában egyéb tengeri herkentyűket, például garnélát és kagylót is adnak. A többi alapvető összetevő a fokhagyma, a babérlevél, a sáfrány és a citromhéj.
Gazpacho
A listán szereplő többi levestől eltérően a spanyol gazpachót hidegen tálalják. Tökéletes hűsítő a nyári hőségben. A benne lévő paprikát, paradicsomot, uborkát, fokhagymát, kenyeret és olívaolajat általában jéggel együtt turmixolják le azért, hogy a zöldségek színe élénk maradjon és a leves a lehető legjobban lehűljön. Nem ritka, hogy ropogós krutonnal tálalják.
Pho leves
A modern gasztronómia egyik legnagyobb kedvence ez a hagyományos tésztás vietnámi húsleves. Az órákon át főzött alaplében hagyma és gyömbér is található, jellegzetes íze pedig a csillagánizsnak köszönhető. A főtt rizstészta mellett különféle zöldségeket is találunk benne, és szinte mindig savanyított nyers fokhagymával tálalják.
Tom yum
Bár egy eredetileg Thaiföldről származó hagyományos levesről van szó, a tom yum számos változata megtalálható a szomszédos országokban, Malajziában, Szingapúrban, Kambodzsában, Laoszban és Indonéziában. Az étel rendkívül aromás és fűszeres. Fő összetevői közé tartozik a citromfű, a kaffírlevél, a halszósz (amit az ázsiai konyhában széles körben használnak), a chili, a hagyma, a citromfű és a limelé. A friss és savanyú levest egészben főtt garnéla gazdagítja.
Harira
A Nyugat-Algériát és Marokkót átszelő Maghreb térség hagyományos ételéről van szó. A hétköznapi levesektől eltérően a harirát általában különleges alkalmakra tartogatják. Rendkívül népszerű az esküvőkön és a ramadáni böjt idején. A különösen pikáns és fűszeres leves marhahússal, hüvelyesekkel, számos különböző fűszerrel és gyógynövénnyel, például kurkumával, gyömbérrel, borssal, petrezselyemmel és korianderrel készül.
Menudo
A menudo Mexikóból származik, de egész Latin-Amerikában előszeretettel fogyasztják. Pontos receptje országonként változik. Minden esetre az eredeti változat pacallal készül, amit chiliből, paradicsomból, lime-ból, hagymából, oregánóból és korianderből álló húslevesben főznek meg.
Lohikeitto
A skandináv országokban, azon belül is főleg Finnországban elterjedt lohikeitto egy póréhagymából, burgonyából és sárgarépából készült leves, amit friss lazacfilével tálalnak. Az egyszerű fűszerezésű ételhez – amelynek hófehér színét a tejszín vagy a teljes tej adja – a són kívül általában csak borsot és friss kaprot adnak.
Címlapfotó: Louis Hansel / Unsplash